Skip to content

52 haftanın sultanı: Camiler ve Din Görevlileri Haftası

26 Eylül 2009, ekleyen Muzaffer Osmanoğlu

Gecenin bir vakti internetlerde dolanır, o siteden bu siteye atlar vaziyette haber ararken, tam “Bugünü de boş geçirdik arkadaş” diye derin bir ümitsizliğe kapılmıştım ki, bilgisayarımın görev çubuğunda ansızın yanıp sönmeye başlayan dikdörtgen kutu yetişti imdadıma. Tee bilmem nerelerden bir arkadaş, bu ülkede Camiler ve Din Görevlileri Haftası (1-7 Ekim) adında ‘belirli’ bir hafta olduğunu, dahası, tüyü bitmemiş körpelerin henüz ilkokul sıralarında iken bu haftayı kutlamak durumunda bırakıldıklarını anlatıyordu çet aracılığıyla. Hemen bir kopi – peyst operasyonuyla Gugıl’da aratınca adı geçen haftayı, şu faydalı - faydasız bilgilere ulaştık.


 
Refleks olarak, tabii ki, İzmirli damarım kabardı ilk etapta. Camiyle ve bilumum ibadethaneyle alaka kuramayacak yaşlarda olan ve – bittabi - din görevlisi olmayan sabi sübyana nasıl oluyordu da böyle bir hafta kutlandırılabiliyordu? Orayı burayı bir miktar kurcaladıktan sonra anladım ki bu haftanın kutlanması zorunlu değilmiş, öte yandan isteyen öğretmen kutlayabilir ve kutlatabilirmiş. Öyle ki, kimi okulların öğrencileri, bulundukları illerin müftülüklerinin düzenlediği - malum haftayla ilgili - yarışmalara vs. katılıyormuş. Nevşehir Müftülüğü’nün il genelinde düzenlediği benzeri yarışmalardan birinde, şu cümleleri de barındıran kompozisyon birinci gelmiş zamanında:
 
Eskiden mutlakıyet dönemindeyken insanlara tek bir padişah hükmediyordu. Ancak bu padişahın bile din adamlarına olan ilgisi büyüktür. Padişah din adamlarıyla görüştükten sonra kararını öyle açıklarmış. Çünkü din adamları akıllı, sabırlı, mantıklı, sürekli çözümler üreten, insanları dinleyen ve en önemlisi Allah’ın emir ve yasaklarını vatanımızla birleştirip tüm dünyaya örnek bir toplumun nasıl meydana gelebileceğini göstermektedir. (http://okulweb.meb.gov.tr/50/01/188263/sizden.html)
 
Öğretmenler tarafından kullanılan paylaşım sitelerinin ise – neredeyse tamamında – Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile ilgili olarak ortak bir metin paylaşılmış. Bu haftayı kutlamayı tercih eden öğretmenlerin kullanmakta sakınca görmediklerini tahmin etmenin zor olmadığı metinde şu ibareler geçmekte:
 
Camiler, zengin-fakir, köylü-şehirli, amir-memur, resmi-sivil, yaşlı-genç, siyah-beyaz, yerli-yabancı... Herkesi bünyesinde toplayan mekânlardır. Bir ülkenin, Müslüman ülkesi olmasının mührü ve tapu senetleridir. (http://www.memocal.com/bgvh/CamiilerHaftasi.asp)
 
Derin araştırmalarımızı sürdürürken, mini mini 1’lerden tutun da, koca koca 11’lere kadar her boydan çocuğumuzun ömürlerinin başka kutlamalarla da harcandığını, beyinlerinin onlarca ‘belirli’ gün ve haftayla sulandırıldığını fark ettik. Tabii ki ‘belirli’ günlerin arasında işe yarar olanlar, yavrucakların dimağlarını aydınlatanlar da bulunmakta. Böylesi birkaç istisna da dahil olmak üzere, yılın 224 günü (http://www.meb.gov.tr/belirligunler/belirli_gun.htm) bir şekilde belirlenmiş durumda. Bu sayıya tabii ki kentlerin kurtuluş günleri ve dini bayramlar dahil değil (Milli Eğitim Bakanlığı – daha önceden de belirttiğimiz gibi - bu günlerden kimilerini zorunlu kılmış, kimileri ise isteğe bağlı kutlanıyor. Dolayısıyla 224 gün bir miktar eriyor, ama çok da fazla değil.)

 

Yorumlar

Belirli gün ve haftalar

26 Eylül 2009, yazan derya değirmenci,
Yorum no: 985

Belirli gün ve haftalar kapsamında kutlandığında en azından farkındalık yaratacağından faydalı olacağını düşündüğüm kimi günler var yazıda da belirtildiği gibi. 1 Eylül Dünya Barış Günü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü gibi... Ancak saydığım ve listesi uzatılabilir günlerin programı hazırlayanların insafına bırakıldığı takdirde faydalılıklarının 'sınırları' var (Değilse 1857 yılının 8 Mart'ında daha iyi çalışma koşulları istemiyle dokuma işçilerinin başlattığı ve kadınların çoğunlukta olduğu 129 işçinin ölümü ile sonuçlanan grev ile aynı grevin yıl dönümlerinde kadınlara karanfil dağıtılması arasındaki bağı kurmanın özel bir ilgiye dönüştüğü bir güne dönüşür) Kişilere bırakılan insafın en uç örneği ise yukarıdaki yazının konusu …

 

 

AdaptiveThemes