Skip to content

30 yaşını geçen 3. lig futbolcuları aç mı kalsın?

31 Ağustos 2009, ekleyen Fatih Polatlı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bu sezon için yeni bir karar alarak, 3. ligde 30 yaş üstü futbolcuların oynamasını yasaklamıştı. Medyanın ilgisini pek az çeken bu karar, Cumhuriyet Dergi’nin haberine göre, geçimlerini futbol oynayarak (zar zor) kazanan yaklaşık 5 bin kişiyi ilgilendiriyormuş ve bu insanların pek çoğu şu anda işsiz durumdaymış. TFF, “gençlerin önünü açmak” istediğini iddia etse de, Türkiye’de genç futbolcular için özel ligler bulunuyor. 3. lig takımlarından Ulucak Belediyespor takımından 30 yaşın üzerinde olduğu için çıkarılan Mahir Kılıç, geçtiğimiz ay, TFF kararının değiştirilmesi için açlık grevi yapmıştı. Cumhuriyet Dergi’den Deniz Ülkütekin, amatör lig takımlarından Keşanspor ile anlaşmayı başaran Kılıç ile görüşmüş. Ülkütekin’in haberi şöyle:   

Futbolculuk ne güzel meslek değil mi? Şöhretle iç içe bir yaşam, ortalamanın çok üzerinde bir maddi kazanç, daha ne olsun. Elbette ki bu olumlu tablo futbol camiası içindeki küçük bir azınlık için ihtimal dahilinde. Biz de galiba bu mutlu azınlığın üzerinden bu meslekle ilgili bir fikir ediniyoruz. Evet, futbolculuk bir meslek, hem de dünya üzerinde gelir dağılımının “biraz da futbolun doğası gereği” en adaletsiz paylaşıldığı mesleklerden biri. Türkiye’de üst piramidin biraz alt kısımlarına dikkat ettiğinizde aylarca maaş alamayan, kimi zaman yokluktan deplasmana kendi parasıyla giden, ailesini zor geçindiren futbolculara rastlayabilirsiniz. Yine de futbolculuk da yetenek gerektiren her meslek gibi çalışanlarının kolay vazgeçemeyeceği bir tutku. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu bu sezon aldığı bir kararla birçok futbolcuyu işinden etti. Alınan karara göre 3. Lig’deki takımlar kadrolarında bundan sonra 25 ile 30 yaş arasında sadece altı futbolcu bulundurabilecek ve bu oyunculardan sadece dördü maç kadrosunda yer alabilecek. Yasak, henüz futbol kariyerine devam eden 30 yaş üstü birçok futbolcunun işsiz kalması anlamına geliyor. 2 Lig’de bir takım bulanlar şanslı, kalanlar ya amatör kümede oynuyor ya da her gün giderek artan işsizler kervanına katılıyor.
 
FUTBOLCULAR ÖRGÜTLENMELİ
 
Mahir Kılıç da 30 yaşın üzerindeki futbolculardan biri. Yaşadığı zorluğu “45 günlük kızımın bezini alamadım” cümlesiyle özetliyor. Neyse ki Amatör Lig’de mücadele eden Keşanspor’la anlaşmış. Ancak kendini kurtarmakla işin bitmediğini biliyor. Geçen ay sesini ülke çapında duyurmak için açlık grevi yaptı. Bununla yetinmedi kendisine destek veren arkadaşlarıyla birlikte, topladığı 3 bine yakın imzayı Federasyon’a iletti. Önümüzdeki günlerde de bir sonuç alamazsa Avrupa Futbol Mahkemesi’ne başvurmaya kararlı.
 
Futbol federasyonu kararın gerekçesini “gençlerin önünü açmak”la açıklıyor. Mahir Kılıç’ın “peki o zaman Gençler Ligi, A2 Ligi ne işe yarıyor” sorusu belki çok mantıklı gelebilir. Ancak karar alıcılar inatçı mı inatçı. Bir iddiaya göre başkan Mahmut Özgener, kararı tekrar gözden geçirmesi için kendisiyle görüşen futbolculara “Spor Bakanı bile bana kararı iptal etmemi söyledi ama etmeyeceğim” cevabını vermiş. Kılıç, federasyon içinde futboldan anlamayan birçok insanın önemli görevlerde olmasının böylesi acayip kararlarda etkili olduğunu düşünüyor. Kendisinin kulağına da federasyonun konuyla ilgili haber yapmamaları için medya kuruluşlarına baskı yaptığı iddiası gelmiş. Yaş sınırı kararı dışında, sadece 72 takımın katılabildiği Türkiye Kupası.. Bu sezonki 2. Lig statüsünün kulüplerin baskısıyla bir aydan kısa sürede değiştirilmesi.. Liglerin yazın ortasında başlatılıp maçların neredeyse gece yarısı oynatılması.. Kulüplerin birleşme söylentilerine sessiz kalınması.. Kılıç’ı haklı çıkaracak örnekler arttırılabilir. Söylentiler arasında bizzat Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim’in yaş sınırlamasını istediği de var. Bunu kendisine iletince Mahir Kılıç yine soruyla karşılık veriyor: “Benim vergilerimle maaşı ödenen biri, ekmek paramı kazanmama nasıl engel olabilir?”
 
Eğer Keşanspor bu sezon 3. Lig’e yükselirse Mahir Kılıç önümüzdeki yazı da kendine kulüp arayarak geçirecek. Dediğine göre açıkta kalan futbolcuların aileleriyle birlikte yaklaşık 25 bin kişi bu yıl maddi zorluklarla yüzleşecek. İşsiz kalan futbolculardan biri suç işlediğinde bunun sorumluluğunu kimin üstüne alacağını merak ediyor. Açıkta kalan bir eski milli futbolcunun intihara teşebbüs ettiğini söylüyor. Yeni profesyonel olduğunda hep “30 yaşına geldiğinde iyi para kazanacaksın” denildiğini hatırlıyor ve devam ediyor, “şimdiyse yaşlandın bırak diyorlar. Üstelik 30 yaş üstündeki birçok yabancı futbolcu Türkiye’de futbol yaşamlarını sürdürürken.” Kılıç’a göre bu sınırlama anayasanın “devletin insanları spora teşvik etmesini gerektiren” 59. maddesine de aykırı.
 
Mahir Kılıç belki Yusuf Şimşek ya da Arda Turan kadar yetenekli değil ama farkında olmasalar da onların haklarını da koruyor. Futbolcunun hakkını aramasının hatalı hakem kararından sonra uzatılan mikrofona “emeğimizle oynamasınlar” demekten ibaret olmadığını gösteriyor ve en kibar ifadeyle “hiçbir şeyden anlamaz” diye bilinen futbolcuların itibarını iade ediyor. Türkiye futbol sevdalısı bir ülke olarak biliniyor. Ancak Süper Lig maçlarında bile statlar boş kalıyor. Lisanslı futbolcu sayısı, nüfusumuzun onda birine yaklaşamayan ülkeleri geçemiyor. Halı sahalar iki adım ötesindeki amatör kulüpleri bilmeyen futbolseverlerle dolup taşıyor. Bu tip uygulamaları gördükçe İnsanları suçlamak mümkün mü? Mahir Kılıç’ın dediği gibi “Futbolcular örgütlenip bir hafta grev yapsa ya da en azından maçları beş dakika geciktirse zor durumdaki meslektaşlarının sesini duyurması çok daha kolay olacak.” Ancak bu işi örgütleyebilecek yegâne kurum Profesyonel Futbolcular Derneği’nin yıllık olağan toplantıları dışında pek bir faaliyeti yok.
 

 

Yorumlar

30 yaş sınırı

1 Eylül 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 761

Bucasporlu futbolcu , Erman Özcan bu konuyla ilgili federasyona başvurmuş ve futbolcular arasında imza toplamaya çalışmıştı.

Erman Özcan'ın imza çalışması ve dilekçe metni aşagıdaki linkten görüntülenebilir

Kaynak : http://sporum.wordpress.com/2009/04/03/futbolcular-ayaklaniyor/

 

 

AdaptiveThemes