Skip to content

2010 Dünya Satranç Şampiyonluk Maçı şüpheli

9 Ekim 2009, ekleyen nihatates

2007'nin dünya satranç şampiyonu Hintli Viswanathan Anand ile dünya satranç sıralamasında 2813 puanla birinci sırada bulunan Bulgar büyük usta Vaselin Topalov arasında oynanacak dünya satranç şampiyonluk maçı tehlikeye girdi. Merkezi Yunanistan'da bulunan Dünya Satranç Federasyonu'na (FIDE), üç ülke, Singapur, Bulgaristan ve Türkiye, maçın kendi ülkelerinde oynanması için teklif vermişler; Hindistan'sa teklif vermemiş. Hindistan'ın teklif vermemesi ve maçın Bulgaristan'da oynanma olasılığı Hintli Anand tarafında tedirginliğe yol açmış.

 Bulgar GM Vaselin Topalov

Dünya şampiyonluğu maçı 1 milyon Avro'ya oynanıyor. Maçın oynanabilmesi için, "ihale" şartnamesi gereği, ev sahipliği yapmak için teklif veren ülkelerin bu parayı bulması gerekiyor. Ancak henüz, teklif veren ülkelerin hiçbiri bu parayı bulacağı güvencesini verememiş. 

Ülkemizde bütün sponsorluklarından çekilerek sadece satranç için sponsor olmaya başlayan kurum Türkiye İş Bankası.

http://www.chess.com/news/anand-v-topalov-match-in-doubt-8154

Yorumlar

İş Bankası bütün sponsorluklardan çekildi mi?

9 Ekim 2009, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 1070

Bölyle bir haber ses getirir diye düşünüp biraz araştırdım ve İş bankası'nın bütün sponsorluklardan çekildiği ve sadece satranca sponsor olduğu şeklindeki bir haber bulamadım. Ama başka bir şey buldum ve galiba verdiğiniz bilgi doğru değil. İş Bankası'nın kendi sitesinde başka sponsorluklarının bilgisi veriliyor hem de bu yıla ait:

http://www.isbank.com.tr/content/TR/Bizi_Taniyin/Kurumsal_Sosyal_Sorumlu...

2010 Şampiyonluk Maçı Bulgaristan'da

23 Ekim 2009, yazan nihatates,
Yorum no: 1146

Maçın oynanması için öteki ülkeler bir girişimde bulunmayınca Bulgaristan maçın oynanması için gerekli olan parayı vermemesine rağmen başbakanlarının kefil olması ve araya girmesiyle ihaleyi kazanmışlar...

http://www.chess.com/news/sofia-to-host-anand-v-topalov-7618

 

 

AdaptiveThemes