Skip to content

19 Eylül'de Kadıköy'de 'darbeciler yargılansın' mitingi

14 Eylül 2010, ekleyen Hasan Duru

[15.09.2010 Notu: Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul İl Örgütü, 19 Eylül mitingine katılmayacaklarını ve partilerinin adının kendi iradeleri dışında kullanıldığını açıklamış. Ayrıca, çağrıcı olarak gözüken ama imzalarını çekmiş başka kuruluşlar da varmış. Bkz. aşağıdaki ikinci yorum.]

19 Eylül Pazar günü İstanbul-Kadıköy'de 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için "12 Eylül mitingi" düzenlenecekmiş. Mitingin çağrıcıları arasında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyalist Parti ve Türkiye Birleşik İşçi Partisi (TBİP) de bulunuyormuş. sendika.org'da çıkan ilgili haber şöyle:

12 Eylül askeri darbesi 30. yılında Kadıköy’de yapılacak bir mitingle lanetlenecek

12 Eylül askeri faşist darbesinin 30. yılında, Kadıköy’de darbecilerin yargılanması talebiyle bir miting düzenleniyor. 78’liler Girişimi’nin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin de katılacağı mitingin düzenleyicileri “Eli kanlı 12 Eylül 1980 darbesinin 30. yıl dönümünde, darbecilerin hayatın her alanındaki mağdurlarını, muhataplarını savaşa karşı barış ve çözüm isteyen herkesi” buluşmaya davet ediyor.

Miting 19 Eylül Pazar günü Kadıköy Meydanı’nda gerçekleşecek. Yürüyüş ise saat 14.30’da Tepe Natulius önünden başlıyor.

Mitingin çağrıcı kurumları: 78'liler Girişimi, İHD, İst. Tabip Odası, Barış Meclisi, Dersim Dernekleri Federasyonu, Emekli-Sen, KESK/İst. Şubeler Platformu, Göç-Der, YAKAY-DER, TUAD, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Çıracılar Derneği, Yaşam Ağacı, Karşı Sanat Çalışmaları, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER), Doğu ve Güney Doğu Dernekleri Platformu, Hubyar Sultan Alevi Kültür Dernekleri, Gökkuşağı, Kadın Örgütleri, Yeşil ve Sol, SODEV, KÖZ, SODAP, EMEP, ESP, Demokrasi İçin Birlik Hareketi, BDP, Sosyalist Parti, SDP, EHP, ÖDP, EDP, TBİP (Kaynak)

Yorumlar

TKP nerde?

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4583

ben mi goremiyorum yoksa TKP mitinge katilmiyor mu? ciddi olarak soruyorum bir muhatabi varsa TKP bu mitingde neden yok? hayir aciklama ne olabilir bunu bilmek istiyorum.yine neyi begenmedi, neye karsi cikti? bir aciklama varsa yada biri biliyorsa cevap versin lutfen.

ödp çekilmiş

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4590

Kamuoyuna duyurumuzdur!

12 Eylül'deki referandum süreci ve sonuçları itibarı ile yeni bir sürece girmiş bulunmaktayız. Bu yeni süreçte hem sağda hem de solda yeni dizilişlerin olması muhtemeldir. Ancak en bariz olanı referandum çalışmaları sürecinde "Yetmez Ama Evet" söylemi etrafında yürütülen referandum ve AKP propagandasıdır. Bu söylem etrafında propaganda yapan çevreler ile benzer bir dünya, ülke, AKP ve sistem analizi yapmadığımız, çok net ideolojik ayırımlarımızın olduğu referandum sürecinde ortaya çıkmıştır.

Tam da bu ayırımların kalın çizgilerle belirginleştiği bir atmosferde birbirinden ideolojik anlamda tamamen farklı, hatta zıt kutuplarda yer alan çevrelerle birlikte bir 12 Eylül darbesini protesto mitingi organize edilmeye çalışılıyor. Bütün bileşenlerinin farklı söylemlere sahip olduğu bir platformda kendimizi doğru bir biçimde ifade edebileceğimizi düşünmüyoruz. Ayrıca referandum sürecinde birlikte bir hayır cephesi örmeye çalıştığımız, sol-sosyalist kesimlerle 12 Eylül darbesine dair bir tutum içine girmiş durumdayız.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Örgütü olarak 19 Eylül günü Kadıköy'de yapılacak 12 Eylül darbesini protesto mitingine yukarıdaki gerekçelerle katılmayacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Katılmayacağımız bir mitingin afiş, bildiri ve ilanlarında irademiz ve bilgimiz dışında ismimizin kullanılması bizim açımızdan böyle bir açıklamayı gerekli kılmıştır.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi
İstanbul İl Örgütü
15.09.2010
..........................................................
19 Eylül' de Kadıköy'de gerçekleştirilecek 12 Eylül darbesi ile ilgili mitingine neden katılmadığımıza dair açıklamamızı mümkün oldukça iletişim guruplara atalım. AKP’ye evet demiş çevrelerin içinde olduğu bir 12 Eylül protesto mitingi komediden öteye geçemez, metin altında imzası bulunan bir çok kurum da imzasını çekmiştir.

ÖDP açıklamasındaki cevap

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4591

ÖDP açıklamasını okursanız, belki bu size bir fikir verebilir TKP'nin niye katılmadığıyla ilgili. AKP yandaşlarıyla darbecilerden hesap sormanın neden imkansız olduğuna dair, sitede çıkmış bir haberin de aydınlatıcı olacağına inanıyorum:

http://haberveriyorum.net/haber/sezen-aksu-12-eylulu-nasil-karsilamis

12 Eylülcülerin has çocuğu AKP ve yandaşlarıyla hesaplaşmadan, 12 Eylül darbesiyle hesaplaşmanın mümkün olmadığını görmüyorsak, bana göre fazlasıyla geç kaldık. Yeni 12 Eylülleri hazırlıyor bu körlük.

EDP'den başka evetçi var mı?

15 Eylül 2010, yazan sinangrozni,
Yorum no: 4592

Sendika.org'da yer alan bu listeye göre, Edp'den başka evetçi gözükmüyor. Edp'nin de hem nicelik, hem de nitelik açısından, mitingi çok etkileyebileceğini düşünmüyorum. Bdp'nin boykot tavrı mitinge renk verebilir, ancak Ödp, Tkp ve Halkevleri de katılırlarsa, onların hayır tavrı da aynı ölçüde etkili olabilir. Kaldı ki, 12 eylülcüler yargılansın talebi açısından, referandumdaki hayır ya da boykot tavırlarının çok önemli olmadığını düşünüyorum. Burada aklıma gelen, imzacılar arasında yer almayan ya da imzalarını çekmiş katılımcı grupların, mitingin Bdp ve onu yakından takip eden sol yapılar tarafından "demokratik özerklik" mitingine dönüştürülebileceği endişesi olabilir. Yine de haftasonuna daha var, konuyla ilgili yeni haberler gelecek gibi gözüküyor.

Mitinge katılmayan sol yapılar

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4596

Mitinge TKP' nin dışında, ÖDP ve Halkevleri ile Kızılbayrak ve Halk Cephesi'de katılmamakta. Buradan anlaşılan çeşitli gruplar mitingin yapılma biçimini beğenmemiş olma ihtimali aklınıza gelmiyor mu? Benimkisi yalnızca bir dikkat çekme daha fazlası yok.

cok uzulerek:yaziklar olsun tkp'ye odp'ye halkevlerine!

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4600

anlasildi bunlarin hayirciligi neye hayir dedigi. ben anladim da siz anladiniz mi acaba. her sene oldugu gibi ayni yerde ve hemen hemen ayni katilimcilarla bir miting yapiliyor. binlerce insanimizi olduren, kaybeden, iskenceden geciren, fisleyen, acik yada ortuk olume iten, isinden, okulundan atan, sendikasiz kole kosullarinda calismaya mahkum eden, koyleri, ormanlari, evleri yakan, insanlari yurdundan suren, gazi’de, maras’ta, bahcelievler’de, hayata donus operasyonunda katliam yapan darbecilerden, yandaslarindan, zihniyetlerinden hesap sorma talepleri dile getiriliyor. bunun icin biraraya geliniyor. sırf insani nedenler bile yeterli butun vatandaslarimizi bu mitinge cagirmak icin ama her zamanki gibi solcular hem de cogunlukla hayirci ve boykotcu solcular bulusuyor. mitingin hangi talebine karsi ciktigi iceriginin nesini begenmedigi bilinmeyen ama "mitingin bicimini begenmeme ihtimali bulunan" tkp odp halkevleri bu mitinge katilmayarak alanda ve darbecilerin yargilanmasi talebinde kici kirik edp’ye, dsip’e ve sayisi ucu besi gecmeyen akp yandaslarna bakip solcu kitleyi terk ediyor. edp veya bir iki zirtapoz ciliz ses yuzunden darbeden cani yanmis ve hala yanan 78'lileri, solculari, muhalifleri, halki yalniz birakiyor hem de boyle bir donemde. hem de darbecilerden hesabi kimin sorabileceginin bu kadar kalabalik bir sekilde ve yuksek sesle haykirilmasi gereken, tum akp yandaslarina ve onlara kanmis vatandaslarimiza bunun acik bicimde gosterilmesi gereken bir donemde!!. ama luks icinde yasayan solcu elit tavrıyla bunlar mitingin seklini begenmiyor!!! veya bir ihtimalle "demokratik ozerklik" talebinin dillenmesinden cekiniyor. bu kitlenin bu tur bir talebini de dile getirme hakki oldugunu hic dusunmuyor sadece inkar ediyor sadece gormek dinlemek istemiyor. butun bunlari da utanmadan sikilmadan bu mitinge katilmama gerekcesi diye ackilayabiliyor. yorumcunun teki de soruyor begenmeme ihtimali akliniza gelmiyor mu diye!! aklima gelenler bunlar iste sevgili kardesim.

referandumda hic tereddut etmeden hayir demis olsam da bunlarla ayni yerde degilim. son gunlerde iyice gordum ki dar, sekter ve akilsiz siyasetleri kaale alinacak gibi degil. bir sosyal demokrat partiye daha ihtiyac yok. yollari acik ama benden mümkün olduğunca uzak olsun.

Ezberi Bozmak Lazım.

15 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4602

12 Eylül'e ve 12 Eylülcülere karşı ancak 12 Eylül'ün ne anlama geldiğini anlayan bir kitleyle ortak eylem yapılır.
12 Eylül'ün sadece bir iki yönünü öne çıkarıp kendi önlerine koyarak miting yapacaklarsa onlara yapmayın diyen yok. Sonuçta bu siyasi bir meseledir. Çağrıcıların siyasi hatları bellidir ve bu mitingden ne bekledikleri de ortadadır.
Bu siyasi doğrultuyu kavradıktan sonra TKP'nin, ÖDP'nin, Halkevleri'nin, Halk Cephesi'nin... niye mitinge katılmadıkları gayet net bir şekilde anlaşılır.

"Ezber bozmak", "Akıl

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4603

"Ezber bozmak", "Akıl tutulması" "Toplumun yozlaşması" vs vs... Sosyalistler siyaset dilini bu klişe laflardan temizlese nasıl olur, artık fazlasıyla kulak tırmalamıyor mu? Karşı kutuptan duymaktan baygınlık getirdiğimiz "Değişmeyen tek şeyin değişim" olması, "Vesayet", "Sivil toplum", "Ötekileştirme" vb. klişelere benzer bir retorik etkiye sahip olmaya başladı da, iticileşti yani. Başka şeylerden geçtim, biraz da estetik kaygılarımız olsa hiç fena olmayacak hani.

"Ezber bozmak", fikir yoksunu sol liberallerin söylemidir...

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4606

"Ezber bozmak", entelektüel donanımı yetersiz sol liberallerin aptalca lafları arasında yer alıyor.
Böyle bir sözü kullananın entelektüel kapasitesi hakkında kolayca karar verebilirsiniz.

türkiye solu ve kürt hareketinin yol ayrımı keskinleşmeli

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4608

üstteki yorumların birinde dile getirilen mitingin demokratik özerklik mitingine dönüşebileceği endişesi gerçek bir endişedir.

kürt siyasi ve türkiye solu arasında güçler dengesi açısından ciddi bir açı vardı. bu açı kapanmadan kürt siyasi ile türkiye solunun yapacağı her eylemlilik kürt siyasetinin kısır taleplerine sıkışacaktır.

bu yüzden türkiye solu bağımsız bir kulvarda büyüme kararlılığına devam etmelidir. ödp, tkp, halkevleri ve kısmen emep bu kulvarın temsilcileridir. disk, kesk, tmmob, ttb gibi kitle örgütleri de buradan çıkacak enerji ile çeperde tutulabilir.

sosyalistler 'ortalama sol algı'nın basıncına boyun eğmeden bağımsız bir siyasi hatta sosyalizm vurgusunda ısrarcı olmalılar.

Yazıklar olmasın, doğrusu budur.

16 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4613

Yazıklar olsun ne demek ola ki? Örnek olsun, TKP, DİSK'in İzmir'de gerçekleştirdiği 12 Eylül'ü protesto mitingine tüm Türkiye'den merkezi olarak katıldığında takdir mi ettiniz? Devrimciliğin ölçütü, AKP'nin bu denli yoğun yalanlarla örülü darbe "karşıtı" kampanyasına sonuna kadar destek veren liberallerle kol kola 12 Eylül'den "hesap sormak" olamaz. Başka zaman olsa, bu liberaller önemsiz faktör olabilirdi, ancak bana göre bu mitingin fotoğrafı hiç de liberalleri önemsizleştirecek şekilde çıkmayacak. Bu yüzden merak etmeyin, TKP ÖDP Halkevleri kendi güçleriyle "ikinci 12 Eylül'de de HAYIR" tavrını sürdürecektir. Bu dönemeçte birinciden hesap sormamak olmaz. Ancak mitingin örgütleniş şeklinde bile tuhaflık var, bu mitinge hemence katılınacağını açıklamak referandumdan "EVET" çıkacağına emin olmak demekti bence (elbette ki "EVET" çıkacağını bekleyebilirsiniz, ancak "HAYIR" çalışması yapıyorsanız, "EVET çıkacak" öngörüsüne göre referandum öncesinde mitinge katılma kararı almanız tutarsızlıktır). Son olarak, "HAYIR" tavrının sosyal-demokratlık olduğunu düşünüyorsanız, bence siz TKP ÖDP Halkevleri ve EMEP'in ortak siyasal çalışmasını takip edememişsiniz.

19 Eylül Mitingi ve Kenan Evren'in Yargılanabilme İhtimali

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4622

Ceza Hukuku'nun genel prensiplerine göre Kenan Evren'in yargılanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Zamanaşımı dolayısıyla hakkında herhangi bir dava açılmaz, olaki açıldı zamanaşımından beraat edecektir.
Soruşturma ve dava aşaması büyük ihtimalle 1-2 yıllık bir sürece yayılacaktır.
Elbet yandaş bir savcı AKP'nin rüzgarının daha sert esmesi için dava açar,meselenin burada olduğunu düşünmüyorum.
12 Eylül darbesi ile bilikte Türkiye daha gerici, piyasacı ve toplum apolitik oldu. AKP'nin başarısı ve toplumun muhafazakarlaşması bu darbenin sonucudur. Açılması olası göstermelik davada bunlarla hesaplaşıolmayacakki, hizmetinin tamamlamış ve tedavülden kalkmış birini yargılayacaklar. Ne olacak, AKP'nin dolmuşuna daha çok insan binecek, yoksullar, Kürtler aslında AKP zihniyetinin pek güzel olduğuna kanaat getirecekler.
Kenan Evren yargılanmalıdır, cezasını da çakmelidir. Ancak darbenin siyasi, toplumsal sonuçlarını bir kenara koyup bunlarla hesaplaşmadan, TÜSİAD'IN darbedeki rolünü gündemine almayan, çadır tiyatrosundan farksız bir davaya sol taraf olmamalıdır.

A. A.

Bunları yargılamak bu iktidarın yapabileceği iş değil

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4626

Bu çapta ve esas itibariyle sola karşı yapılmış bir darbe organizasyonunu bu iktidar yargılayamaz. Çünkü bizzat kendi üyelerinin önemli bir bölümü babaları, amcaları o darbenin içindedir. Hep yukarıdan suç duyurusu yapılıyor mesela, Diyarbakır cezaevinin işkenceci erleri, onbaşıları yargılanmayacak mı? Kimdir bunlar? Çoğunun şimdi evet yığması yapan illerin insanları olduğunu bilmiyorlar mı? O dönemin kaymakamları, polisleri, bekçileri, muhbirleri bu işlerden muaf mı tutulacak? Eğer hukuk konuşulacaksa hepsi yargılanmalı. En az % 60'ın bu işlerde parmağı vardır, yakını bulaşmıştır. Solcuları zevkle ezmişlerdir. Bir kısım solcu da sağcıların ezilmesine katılmıştır. 82 AY nasıl % 92 aldı? Toplumun çoğunluğu bir şekilde tüm suçlara ortak olmuştur.

Bu darbe, 80 darbesi, artık hukukun değil siyasetin, sosyolojinin konusudur. Yargılama sol bir iktidarın tarih kitaplarında yapacağı iştir artık. Doğu Almanya'nın yaptığı gibi. Ondan bile farklı olacak, çünkü üstünden çok zaman geçmiş.

Aynı Ermeni soykırımındaki tavır gibi, 80 darbesinin yargılanması da, kendi derininde bu pisliklere bulaşmanın utancını ve korkusunu yaşayanları ıslah etmeyeceği gibi, cezalandırılma korkusuyla daha da sağa kaydırıp, faşist bir kitle yığınağının oluşmasına, kemikleşmesine hizmet edecek. Yıllar boyunca vaktiyle yaptığı pisliklerden uzaklaşmış, normalleşmiş, o zamanki algıları değişmiş suçlu insanları tekrar sağın, faşizmin kuyruğuna takacak mekanizmalar tetikleniyor. Buradan memleketin hayrına bir şey çıkmaz.

Mitinge katılmayan sol yapılar-2

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4630

Daha evvel mitinge katılmayan diğer sol yapıları da buraya eklemiş ve biraz bu konuda düşünülmesini istemiştim ama belli ki kimse buna yanaşmamış. Sağlık olsun diyorum. Ancak ikinci yorumu yazma niyetim "sitemlerimi" iletmek değil, bugün mitingin çağrısında yer alan ilginç bir ayrıntıyı aktarmak istememle ilgilidir. Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nin 13. sayfasında aşağıda yer alan ilana göre EMEP 'te mitingin çağrıcıları arasında yer almıyor. Belki ilanı verirken teknik bir hata olmuştur, diğer gazetelerde de bu ilan yayımlandıysa bakmak gerekiyor ama şimdilik EMEP' te mitingde yer almıyor gözüküyor. Diğer yandan aynı ilanda evetçi HAK-PAR'da mitingin çağrıcıları arasında bulunmakta. Gözüme çarpan bir diğer ayrıntı ise bu tür mitinglerin değişilmez ismi TMMOB'un da mitingde yer almamasıdır. Ne dersiniz bu isimlere de mi şimdi "yazıklar olsun" demeniz gerekiyor?

yaziklar olsun, yetmez, iki kere yaziklar olsun!

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4640

cevap verme istegim yoktu ama son tartismalarla benianlamamakta israr ederek yanlis zeminlerde uctukca ucmus yorumcular.

"mitingin demokratik özerklik mitingine dönüşebileceği endişesi gerçek bir endişedir." gercek oldugunu biliyorum onun icin ciddiye aldim. demissin ki "kürt siyasi ve türkiye solu arasında güçler dengesi açısından ciddi bir açı vardı. bu açı kapanmadan kürt siyasi ile türkiye solunun yapacağı her eylemlilik kürt siyasetinin kısır taleplerine sıkışacaktır." bu ifadenin neresinden tutsam parca parca olur. sana sosyalist mucadelenin tum acilarini anlatacak kadar halim ve vaktim de yok. fakat sormak isterim acaba bu aci nasil kapanacak sana gore. kurt siyasetini yok sayarak, begen begenme halkin talepleri de olmus kurt siyasetinin taleplerini inkar ederek mi, yoksa zaten baska turlu bu "aciyi kapatmaya" calisan guclere yedeklenerek mi? yoksa hepsinden farkli olarak kurt halkin icinde, onlarin talepleri ve hassasiyetlerini de goz onune alan inkarci olmayan bir politik cizgide sosyalistlerin bulusmasi ile mi?

"bu yüzden türkiye solu bağımsız bir kulvarda büyüme kararlılığına devam etmelidir. ödp, tkp, halkevleri ve kısmen emep bu kulvarın temsilcileridir." cok yanlis. bagimsiz kulvar dedigin dar ve sekter diye elestirdigim siyasetlerinin teknik ismidir zaten. bugune kadar yaptiklari budur. basari izine rastladin mi 30 yildir? hayir. o zaman demek ki sen "ezberini bozacaksin". ayrica o bagimsiz siyasete odp ve emepi o kadar bulastirma. saydiklarin icinde hic birisi tkp kadar inkarci degil. bu konuda ayni kulvarda olamazlar. tkpnin bu konudaki "acilimlarina" soldan saymak istersen bazi uyarilar yapsada selam cakan tek yapi turk solu denen -terbiyemi bozmiyim- yapidir. kurt halkina vuran her darbeyi dinci gericilikle ugrasma icerigi oldugu surece mubah goren baska bir sosyalist yapi da yok o saydiklarinin icinde.bununla brlikte sen hangi bagimsiz siyasettn soz ediyorsun? ne bagimsizi? o saydiklarinin bilhassa tkp'nin ucuncu ve bagimsiz bir yol onerisi mi oldu kurt sorununa dair, yada her iki gerici kutbun hesaplasmasini asacak bagimsiz bir cizgisi mi oldu? hayir dinci gericilikle savasma bahanesinin ardina gizlenen amaclarin tuzagina dustuler az yada cok bilerek yada degil.halkevlerininse ayan beyan chp zaafini ben daha cozemedim sen anlam verdinse buyur anlat bana da.

liberallerle kolkola hesap sorma davasi:

kimler bu mitingden ayrilmis baska bilmiyorum ama sorun zaten bu talebi bu zirtapozlara terk etmek. bu partiler ve yapilar ustlenmeliydi bu mitingi dedim ben. bunun nesi yanlis? her sene bu tarihte kadikoyde miting duzenleyenlerin bicimsel olarak bile geri durmasi asil yanlis. gecen sene niye katilmisti bunlar? simdi ne degisti? neden sosyalist sol bu talebin pesini birakti? ne olacak yani, gecen sene bilmez miydik darbeciler yargilansin talebinin yeterli olmadigini, tusiadiyla her turlu sermaye grubuyla hesaplasmadan bunun anlami olmadigini bilmeden mi katiliyorduk mitinge? akp iktidarinin yargilayacagini mi dusunuyorduk? bu ne ikiyuzluluk boyle? ne kendini ve milleti kandirma?

bu tavirin bir nedeni sizin su %58'i dusman belleme tavriniz. kustum ben oynamiyorum demeye o kadar alismisiniz ki zengin sol literaturu de her yanlisi teorik kaliplara burundurme ustaligi kazanmak icin kullaniyorsunuz. kurtler mi var bi de talepleri mi var, biz yokuz neden cunku bagimsiz sosyalist hat belirlemekle mesguluz. bir iki akp yandasi fosurtu sesi mi var? %58lik cahilin alkisini almis bu adamlarla isimiz ne. nasilsa "ferman fethullahin %42 bizimdir" bagimsiz siyasetimize bakariz artik o %42'den bize ne duserse. sosyalist politik hat boyle cizilmez. sen o %58'i dislayan bir siyaseti hayatta basariya ulastiramazsin. ancak gider hazir gucun yedegine girersin. baska da bir halt gelmez elinden. dusunmuyor musun ki %58 dedigin en yoksul kesimler en cok somurulen insanlr.bykot eden kurt halkindan uzak dur, %58'den uzak dur. ne kadar kolay degil mi o yoksul ve kandirilmis geri birakilmis cahiller fethullaha (yada bdp'ye), orta kesimin ustu ve zengin huzursuzlar bize demek!!!!

yaziklar olsun sana da boyle diyorsan eger. yaziklar olsun o kadar marksizmden leninizmden nasiplenip de benim o %58'de nasil bir yanlisim var diyebilme kabiliyetini kazanamamissan eger.

"bu isimlere de mi şimdi "yazıklar olsun" demeniz gerekiyor?"

dedigim gibi ben boykot da etmedim, hayir dedim. hemde hic dusunmedim acaba boykot mu etsem diye ama tekrar ediyorum. dar sekter, akilsiz siyasetleri yetti bunlarin. yeni bir sol hareket en altttan en yoksulun ceperinden turk kurt ve butun diger halklarin katkisiyla kurulacaktir ve bu hitap ettigi sosyal tabaka ile hic bir bagi kalmamis sosyal demokrasi yolundaki paritleri yapilari da ya icine girmeye yada disinda kalmaya zorlayacaktir. hayir diyen bir sosyalist olarak ben pazar gunu mitinge katilacagim. beni ve bu sistemle sorunu oldugu icin orda olacak olan insanlari, boykotculari orda evetcilerle yalniz birakan bu siyasetlerin hepsine yaziklar olsun!

ÖDP ve EMEP niye yok?

17 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4645

bianet.org'un haberi:

ÖDP ve EMEP, barış için ve darbelere karşı 19 Eylül'de yapılacak Kadıköy mitinginden çekildi. 78'liler Girişimi'nden Tanrıkulu, "ÖDP'nin katılmayacağını 14 Eylül gecesi öğrendik"; ÖDP'den Taş, "Ankara'da referandum toplantımız var"; EMEP'ten Tüzel, "Art arda mitingler zayıf geçiyor" dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Emek Partisi (EMEP), 30'u aşkın sivil toplum, sendika, siyasi parti ve hak örgütünün destek verdiği ve 19 Eylül Pazar günü gerçekleşecek Kadıköy Mitingi'nden çekildi. Ancak gazetelerdeki duyuru ilanlarında ÖDP'nin de, EMEP'in de imzası vardı.

ÖDP Genel başkanı Alper Taş'ın bianet'in "Neden vazgeçtiniz?" sorusuna yanıtı, "O gün Ankara'da referandumu değerlendireceğimiz çok önemli bir toplantımız var."

EMEP lideri Levent Tüzel de, "12 Eylül konusu zaten referandum kampanyasının da bir parçasıydı. Bunun dışında böyle bir miting olsun ve biz de buna bütün gücümüzle katılalım diye bir tutumumuz başından beri yoktu" diyor.

ÖDP'den Taş: Hazırlık yapamayacağız, Ankara'dayız

Taş, çekilme kararının eyleme katılacak olan İstanbul İl Örgütünün kararı olduğunu söylüyor.

"Hafta sonu Ankara'da iki günlük çok önemli bir referandum değerlendirme toplantımız var. Gelecek dönemi değerlendireceğiz. ÖDP yöneticileri orada olacaklar. Mitinge dair yeterli bir hazırlığımız olamayacağı ve kitlesellik sağlayamayacağımız için çekilmeyi talep ettik."

Tanrıkulu: Katılmayacaklarını 14 Eylül gecesi öğrendik

Taş "Başka bir gerekçe aranmasın" derken 78'liler Girişimi Sözcüsü Nimet Tanrıkulu tepkili:

"İki buçuk ay süren hazırlık çalışmalarına katıldılar. Mitinge katılmayacaklarını 14 Eylül gecesi başka yerden öğrendik. Döndük kendilerini aradık. Teyit ettiler. Onun ötesinde söylenecek bir söz yok."

EMEP'ten Tüzel: Mitingler zayıf geçiyor

Tüzel, İstanbul İl Örgütünden partililerin 78'liler Girişimi'nin toplantılarına katıldıklarını doğruluyor, bildirilerde EMEP'lilerin imzalarının bulunduğunu da kabul ediyor.

"Bildirilerde partinin ismi de geçiyor ancak biz bunu problem etmedik. Ama katılamayacağımızı organize eden arkadaşlara bildirdik. Tabii ki, 12 Eylül'le hesaplaşmak önemli, konu da gündemde.

"PKK'nin ateşkes süreci 20'sinde bitecek. Mitingde de barış talebi de dillendirilecek. Anlamlı bir döneme de denk geliyor. İtiraz noktamız ve katılmama nedenimiz daha çok, bu tür mitinglerin üst üste yapılıyor olması ve zayıf geçiyor olması."

"Mitingde, referandum sürecinde 'evet'e meyil etmiş sol hareketlerin de bulunması bunda etkili oldu mu?" sorusuna Tüzel'in yanıtı şuydu: "Yok bizim öyle bir gerekçemiz yok. Ortada bir talep varsa, o talebi kim engelleyecek?"

19 Eylül saat 13:00'te Kadıköy'deki Tepe Nautilus önünde toplanacak olan barışseverler, saat 14:30'da Kadıköy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçecekler ve burada 18:30'a kadar "12 Eylül" Mitingi'ni gerçekleştirecekler.

Çağrıcı örgütler içerisinde İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış Meclisi, Dersim Dernekleri Federasyonu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) de var.

http://www.bianet.org/bianet/toplum/124850-odp-ve-emep-kadikoy-mitingind...

cocugu parka goturecem mitinge katilamiyorum!

18 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4660

yaaa!! gel de cevap verme. demek ki sosyalist partilerimizin, yapilarimizin her birisinin cok daha muhim nedenleri varmis her sene katildiklari mitinge bu sene katilmamak icin!!!aciklama getirecez diye kivranip durduk bos yere! yok liboslarla kolkola olmazmis da, yok bagimsiz kulvarda buyume kararliligiymis da bilmem ne! halbuki bir tanesinin acil isi cikmis, otekisinin cocugu dis cikartiyormus!!, bir tanesi yalniz kalmaktan korkmus, digerlerini tahmin ettik zaten.baska zaman olsa karnini tuta tuta guler insan.ama gulemiyor cunku gulunecek zaman degil.

demek ki hepsi referandum sonrasin da neye ugradigini ne yapacagini sasirmis. biz sasirmiyoruz zaten gunlerdir yazip cizdikleri bu saskinligini gosteriyordu hepsinin. 42-58 aciklamalari buyuk acizlik timsali. ve yuklenmeyim diye baska ornek ariyorum ama soL'dan daha kotu ornek bulamiyorum. hakikaten bir yorumda yazilmis, solun icinde megerse ne kadar coban dusmani aysun kayaci varmıs! sen siyasal mucadele deneyimi kit emekci sinifin ugradigi ekonomik ve siyasi baskilara bakma, her secimden sonra ona aptal de cahil de senden bi bok olmaz de seni nufustan sildik bize kalan 42 yeter de, sonra o halkin karsisina cikip halkcilik soylemiyle oy iste. ne yuzsuzluk ne kustahlik ya. sanki uzaydan dustuler basimiza mubarekler!! simdi farkediyorlar sosyal yapisini, siyasal tercihini, bolge bolge simdi incelemeye aldilar memleketi. (erdemkolun istisnai iyi yazisi uzerine tartismayi okuyun icler acisi!)

varlik alani sinifsal zemin olmayinca, butun olgular sinifsal iliskiler temelinde ele alinmayinca, sosyalizm mucadelesinin maddi temellerini kavrayamayinca, ic bolgelerin gericiligi yada cahilligi, tarikatlarin adam avciligi, o bolgelerin degismez yapisi gibi bahanelerin arkasina saklanmak zorunda kalirlar, bu ustun marksist leninist tezleri yumurtlarlar boyle. sosyalizm de guzel vede insani bir istek olarak kalir. eh tabi marksizm de tatli bir masal, populer bir sakallinin biyografisi olur cikar!! bu minvalde varlik bulmak bile kendi iradeleriyle olmus bir sey degildir. bu tipik statukocu kemalist hezeyandir kizmaya luzum yok! tasima suyla degirmen bu kadar doner.pratik mucadelenin izledigi sefil seyir bu aczi yaratir. kendini sosyalist niteleyen prtilerin ve destekleyenlerin kitlesel siyaset gibi bir hedefi varsa once statukocu soylemlerini sorgulamasi, burjuva ideolojisine hizmet eden ihtiraslarina bir gem vurmasi gerek. aksi durumda ulasacagi en yuksek mertebe ancak kucuk burjuva sosyalistligidir en dusugunu soylemeyim.

sosyalist sol gecinenlerin bahanelerini bianet te okuduktan acizligi gordukten sonra ilk defa ulan ben yanlis mi yaptim hayir demekle, boykot etmek mi vardi bunlar daha mi siki durdular diye gecirdim icimden .valla yazik gercekten yazik! bu kez ciddi olarak uzuldum!!

Bir parti sosyalist olmak için her mitinge katılmak zorunda mı?

18 Eylül 2010, yazan sinangrozni,
Yorum no: 4663

Ya da, bir mitinge katılıp katılmamaya bağlı olarak bir siyasi grubun çizgisi değişir mi?

"Demokratik özerklik mitingine dönüşür mü" gibi bir endişe taşıyabileceklerini ben yazmıştım, ki herhangi bir partinin üyesi değilim ancak böyle bir tahminde bulunmuştum. Bunu da, geçmiş yıllarda benzer katılımcı profiline sahip mitinglerde (kürt siyasetinin sayısal ağırlıkta olduğu, diğer yapıların alana etki etmelerinin zor olduğu, konuşmaların da kürt siyaseti çizgisine yakın olacağı) yaşananlardan yola çıkarak söylemiştim. Hatta Bdp ve önceki partilerin, örneğin bir yök karşıtı mitingde, ya da bir işçi, kamu emekçisi eyleminde, eylemin içeriğiyle tamamen alakasız bir biçimde öcalan sloganları atmaları, sıklıkla karşılanan ve benim birkaç defa şahit olduğum bir durumdu.

Bu dört siyasi çizgi, yıllardır 12 Eylül kurumlarına, bu dönemden sonra artan, özelleştirme, sendikasızlaştırma, güvencesizleştirme gibi emek karşıtı politikalara, idam cezasına, işkencelere karşı, ciddi bedeller ödeyerek mücadele etmiş yapılardır. Kürt hareketiyle de, ne kadar nicelik ve toplumsal ağırlık açısından aralarında farklar olsa da, her zeminde dayanışma göstermişlerdir ve bunu, günümüzün görece rahatlayan koşullarında değil, 1990'lı yılların kanlı ve işkenceli iç savaş koşullarında yaşamışlardır. TKP'nin önceki partisi, Sosyalist Türkiye Partisi'nin kapatılmasının nedeni "bölücülük", bir başka deyişle, kürt sorununun çözümüne ilişkin olarak programında yer alan unsurlardır.(Emek Partisi'nin kapatılma gerekçesini anımsayamadım).

Çizgisini değiştiren siyasi yapılar bu dört yapı değildir. Siyasetlerinde vurgu yaptıkları alanlarda değişmeler yaşanmış olabilir, Ödp'nin çok fraksiyonlu haliyle günümüzdeki hali arasında farklılıklar vardır. Ancak bu dört yapı da, rotalarında büyük çaplı değişiklikler gerçekleştirmemiştir.

Buna karşın, kürt siyaseti sözcülerinin bir dediği, diğerini tutmamaktadır. Bu durumun, sözkonusu siyasi çizginin heterojen yapısından da kaynaklandığı düşünülebilir. Ancak bir gün en keskin akp karşıtı kesilmek, ertesi gün, %10 barajı kalkarsa "evet" veririz demek, neresinden bakarsanız tutarsızlıktır. Bu miting kürsüsünden de, bu siyasetin sözcülerinin ne diyeceğini kestirmek mümkün değildir. Ayrıca Bdp çizgisi, "demokratik özerklik" kavramını savunabilir; ancak sosyalist bir partinin bunu savunmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Geçmişte, Bdp çizgisinin, ya da Öcalan'ın getirdiği bütün formülleri şöyle bir düşünürsek, "demokratik konfederalizm"den "eyalet sistemi"ne kadar çeşitli olgularla karşılaşırız. Bu süreçte bazı sosyalist yapılar, "kürtler ulusal kurtuluş mücadelesi veriyor, sosyalistlere düşen (ulusların kaderlerini tayin hakkı bağlamında) onların her dediğini desteklemek" savından yola çıkarak kürt hareketini desteklemiş ve herhangi bir eleştiri getirmemişlerdir. Bazı sosyalist yapılar da, eleştirilerini esirgememekle beraber, hiçbirisi siyasetinin hedefine kürt hareketini koymamışlar, eleştirilerini de, çoğunlukla alçak sesle, dergi ya da internet sayfalarından yapmışlardır.

Solda bu iki tutum da mevcuttur. İki tutum da savunulabilir, isteyen istediği mitingi yapabilir. Ancak kürt siyasetinin belirleyiciliğindeki bir mitinge, sosyalistlerin katılmaları ya da katılmamaları da, onların siyasi kimliğinden bir şey alıp götürmez. Bence de bazı sosyalistlerin kurtulması gereken, "Bdp'ye her türlü taktik- strateji mubah, sosyalistlere düşen onları desteklemek, en azından ses etmemektir" biçiminde özetlenebilecek yaklaşımdır.

Bu arada okur yorumlarına dayanarak eleştiri yapmak neyi açıklar, neyi ifade eder anlamak pek mümkün değil doğrusu (Sol portal'da, Hürriyet okur yorumlarıyla yarışacak yorumlara benim de zaman zaman rastladığımı belirteyim).   

hayir zorunda degil ama.......

18 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4664

once tkpnin kurt siyasetine bakisini elestirmeye sosyalist turkiye partisinden baslamaniz tkpnin su anki siyasetini ne kadar yansitiyor sorusunu kendinize sormanizi gerektirir. cevabi hakkinda yardimci olayim. gorun ki turk solu bu gelisme cizgisini nasil anlatiyor: “Sosyalist Türkiye, sosyalist Kürdistan” sloganından “Türkiye bölünüyor”a. bu karanligi kaale aldigimdan degil durumu ozetlemek icin yazdim. sorunun saglikli cevabi farkli tarihsel ve siyasi surecleri karsilastirark verilmez. fakat fikir verebilir sizin yadsidiginiz degisim icin. sloganda yanlislik da var. o zaman da stp kapanma nedeni olan "boluculugu" sadece secenekler icinde sunmakta ve bu cekingen cizgisiyle yine elestirilmekte idi.. bence simdiki tkp cizgisinden ktbe kat ilerici olmakla birlikte. siyasetini degistiren partilerin basinda tkp gelir.

emeple bir tutmayin demistim ben. israr ederim. emep hic bir zaman kurt siyasetini kurt halkin talplerini yadsimadi. cesaretsiz ve utangac politik cizgisi oldu ama dusmanlik gelistirmedi. belli olcude objektif olmayi becerebildi. tkp ile yanyana getirmeyin.halkevleri hakkinda fikrimi de yazmistim.chp zaafi ayan beyan ileri boyuta gecti artik.

bugunku tkp cizgisinin kurt halkina ve siyasetine bakisini ornekler uzerinden anlatmaya kalksam sayfalarca alinti yapmam gerekir.fakat en goze batanlarini yazan herkes bilir ki ilker belek ve yurdakul erdir. turk emekcileri ile kurt emekcilerini karsi karsiya getirmeye eteginden dusmanlik dokmeye bayilir belek. kurt siyasetini yerin dibine batirir ki ben daha simdiye kadar bir sosyalistin bir ulusun siyasi mucadlesini bu sekilde asagiladigini duymadim. ayrilikci mucadelelerin surdugu hic bir ulkenin sosyal demokratlari bile bu cizgide bir politika izlemez. bu ayni zamanda muthis bir inkardir. kurt mucadeleinin kurt halkini tasidigi noktayi da objektif degerlendirmekten acizdir. hic bir bilinc kazanimina deginmez, kadinlarin sosyal alanda, siyasette, sokaklarda kendini var edebilmis olmasindan bahsetmez. kurt halkinin yok sayilam noktasindan pazarlik edebilme gucunu elde etme noktasina gelebilmesni onjektif yorumlayamaz. bir sosyalistin yine bir halkin gelisim surecinden bahsederken bu kertede kor oldugunu hic gormemistim. bu yolda lenini tahrif edisiyse kesin bir dille saygisizliktir.o kadarki tkp her lenin kitabi basana satasmadan -satasmakta hakli bile olsa once bu kisinin ve baska turevlerinin tahriflerine bakmazsa hic bir zaman inandirici olamayacaktir.

kimsseden kurt siyasetinin her turlu manevrasini, secimi, politikasini, taktigini mubah gormsi beklenmez. ama sartlanma insana hata yaptirir. kurt siyasi cizgisinin degisimini elestirmek gibi. her turlusuyle mucadele veren bir orgutun ve siyasi olusumun yeni somut kosullar dogrultusunda taktik ve formul degistirmesinden daha dogal ne olabilir? savastigi guc formul ve taktik degistirdikce yada ondan once. asil degistirmese bi aksaklik bi hantallik gerileyis var demektir. muhabbet kuslarini koruma dernegiyle karistirdiniz herhalde. ama bir ulkenin egemen ulusundan bir sosyalistin en azindan tarafsiz kalmasi, cirkin savasin egemenlerinin yaninda yedeklenmemesi, objektifligini minimum duzeyde de olsa koruyabilmesi beklenir. burda tutarli bi cizgide olmalidir. bunlarin hic birisini ne bu yazarlar ne tkp yapamamistir uzulerek soylerim. bu bana ne gibi geliyor soyleyim.akp yedekleri liboslarin sozumona muhaliflik ayagina iktidardakii akp dururken chpyi elestirme kotu niyetine benziyor. erk akpde, politika belirleyen uygulauan uygulatan akp, sen tut ikiyuzluce chpyi bombala. ne alaka? once iktidari elinde tutani yipratmasi gerekirken muhalefete saldiriyor. iyi niyet aranir mi bunda? hayir. tkpnin kurt siyasetinde yaptigi da aynisi. kurt halkini yillarca yok sayan egemeniyle savasacagina kurt siyasetine, varim demek icin siyasi-toplumsal mucadele veren halkina akil ogretmekle ise basliyor. halbuki zayiflatmasi gereken erke sahip olan baskici ezen guctur. simdi bu haliyle kurt halkini birakin kenara teorik ve ideolojik ifadesini ahlaki tutumunu ezilenden yana belirlemis bir sosyalistin ama kendi uyeleri ve cevre destekcileri disinda sempatisini kazanamama nedenini tahmin edemez misiniz? sizce neden bu sarlatanliga dusuyor? net bir cevabini ben bugune kadar duymadim bunun. ama kurt hareketinin disinda da tkpnin en yoksuldan yana bir politik cizgisi siyasi pratigi yok. en iyi ihtimalle orta sinifi kucaklayabilen bir yapi. enformal sektorle kent yosullariyla organik bir bagini gordunuz mu ben gormedim.

tkp elestirisine dondu istemeden. sorularinizi toparlarsak bir sosyalist parti her mitinge katilmak zorunda degildir fakat burda tartistigimiz da bu degildir.bir daha takrarlamiyim siz bi goz atin. fakat bir sosyalist parti kurt halki ile yanyana gelmekten cekinmemeli.onun taleplerini dillendirmesinden rahatsiz olmamali.anadilde egitimde olabilir demokratik ozerklik de. ocalan da. tabiki elestirmeli fakat mizragin sivri ucuyla degil cunku o uc ezene donuk olmali ezilene degil.bu elestrinin simdi yaptigi gibi yikici ve dagitici olmasini istemiyorsa etkili olmasini istiyorsa etkinligini arttirmali. kurt halkina ve kurt emekcisine fiziken ve ruhen yakin olmali.ona oneride bulunabilecek politik cizgisini destekleme, yonlendirme gucunu kazanmaya yonelik faaliyet te bulunmali. haricten gazel okuyaraka kiteler harekete gecmez.

bu arada okur yorumlarina dayanarak elestirmedim yazarlara ve parti aciklamalarina dayandim. ama yorumlar da fikir verebilr gercekten.

benimde bir siyasi parti vb. uyeligin yok. dedigim gibi bykotcu degil hayirci oldum reel politik duzlemde boykotcularin isine de hayirin gelecegini dusunerek ama pismanliga dogru donuyor yuzum. selamlarma.

4664 kardeşe...

19 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4665

Güzel kardeşim,

Yahu tamam, ellerin kırılaydı da vermeyeydin hayır oyunu anladık. Bir dahakine vermezsin. Nedir bu ben hayır oyu verdim afra tafrası? Hatta istersen, yüzde 42 eksi bir diyelim bundan böyle...

Dön dolaş bir miting haberi üzerinden TKP'yi tartışıp duruyorsun. Hani TKP bu miting hakkında bir açıklama yapmış olsa yine tamam. Bugüne kadar bu partinin katılmadığı bir sürü ortak eylem ortak miting oldu. Ayrı 1 Mayıs düzenlemişliği bile var bu partinin. Burdaki mevzuysa TKP ve Halkevleri'nin başından itibaren destek vermediği bir mitingten ÖDP ve EMEP'in çekilmiş olması. Ama anlaşılıyorki senin derdin sadece TKP'yle. "İstemeden gene TKP hakkında yazdım" falan deme bari, ayıptır.

Tamam, kendince dertli olabilirsin. İnşallah TKP'liler de buraya yazdıklarını okur niye dertlendiğini öğrenir ve dersler çıkarırlar.

Ama insaf yahu, aynı yazıda hem "değişti" diye TKP'yi suçlayıp hemi de "değişmeseydi hata olurdu" diye "Kürt siyasi çizgisi"ni haklı çıkarıvermişin.

STP'yle, SİP'le ittifak kurduğu yılların Kürt siyasi çizgisi nerde bugünün Kürt siyasi çizgisi nerde? Eskiden Türkiye'nin emekçileriyle beraber olmaya çalışırlardı. Var mı bugün öyle bir dertleri? Amerika'da temsilcilik açan, liderleri Ankara'da milliyetçiler yüzünden kiralık ev sıkıntısı yaşayınca "benim param çok istediğim evi satın alırım" demeyi marifet bilen, AKP' açılımı ilk başladığında AKP'yle liberallerle dincilerle kolkola giriveren, ne vakit ne yapacağı belli olmayan bir siyasi çizgi ezilenlerin değil zenginlerin çizgisidir. Kürt zenginlerinin çizgisidir. AKP ne kadar Türk emekçilerinin temsilcisiyse Kürt siyasi çizgisi de ancak o kadar Kürt emekçilerinin temsilcisidir.

Sen istersen onların peşine takıl. Vicdanın rahat olur hiç olmazsa. Nasıl olsa sonuç ne olursa olsun onlar ezilenler oldukları için masumdurlar. Sende masum sayılırsın o yolda. Bir daha da TKP'nin dediğini hayatta yapma. Ne güzel işte gördün mü, elinde bir turnusol kaadı var artık. İstifade et o kaattan.

Ama yok eğer Türk emekçileriyle Kürt emekçilerinin birliğini hakkaten dert ediyorsan, buraya sırf kafalarda soru işaretleri bırakmak için yazmıyorsan, tek derdin ortalığı bulandırıp birilerine adam çekmek falan değilse, o vakit biraz daha düşün. Hatta düşünmekten daha doğrusu var. Kürt siyasi çizgisini Türk emekçilerine anlatmaya çalış bakalım biraz. Onların neden haklı ve masum olduklarına ikna etmeye çalış. Bunu yapıp başarılı olursan bunları yaz buraya. Nasıl başarıya ulaştığını anlat. Çok daha ikna edici olursun.

Ama bunu yapamıyorsan, güzel kardeşim, boş laflar bunlar.

Düzen Partileri

19 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4670

Sosyalistlerin, referandumda bir parti olarak oylanması mümkün değilken, düzen dışı olan seslerini duyurmanın tek yolu ücüncü bir yol acmaktı. Bu yüzden referandumda boykot tek seçenekti. Çünkü sadece boykot seçeneği sosyalistlerin kendi propagandasını yapmasının olanağını sağlamaktaydı. Bir yandan evet, diğer yandan hayır mevcut düzen partileri tarafından tutulduğu ve savunulduğu için, işçi sınıfının ve ezilen hakların ve öncü güçlerinin kendi dünya tasavvurlarını anlatmak için ellerinde tek seçenek kalmıstı o da boykottu. Çünkü evet ve hayır bir anayasanın oylanması ya da oylanmamasıdır ve mevcut düzen içinde yapılan bir anayasa ezilen yiğinlara hiçbir şey vermez. Bir sosyalistin halkın yürütülen anayasa oylamasının ve tartışmasının içine çekilmesine karşı çıkması gerekirdi. Halkın bu oylamaya ve "yasal" tartışmalara endekslenmesinin, onda, bu düzenin yapacağı ya da bu düzen tarafindan yapılacak anayasanın bir çıkar yol olabileceği yanılsamasını yaratabileceğini düşünmesi, halkın anayasaya evet ya da hayır demesinin düzenin içine çekilmesi olacağını bilmesi gerekirdi.

Burada yapılan tartışma ve diğer yazılarda görülen ise bunun tam tersidir. Düzene bu kadar uyum sağlamış omurgasız partilerin aldıkları kararların bu sığ düzlemde tartışılması bile sosyalistler açısından zaman kaybıdır. Ezilen yığınların kaderini değiştirmeye yönelik bir tek somut adımları bulunmayan vizyonsuz sözde komünist-sosyalist partiler bu konuda sussun! Elitizmin, statükoculuğun sıcak sularında kulaç atarak Türk ve Kürt emekçilerinin mücadelesinin gevezece eleştirisini yapmaya ve ezilen yığınların isyanını küçümsemeye ise hiç kalkışmasın!

Oylamada hayır tercihinde bulunmuş ama bu tercihinden pişmanlık duymaya başlamış arkadaşın biraz dağınık da olsa anlatmaya çalıştığı, karşısındakinin laf ebeliği ile kasıtlıca sümen altı ettiği esas olarak budur. Kararının ağırlığını hissetmesi doğaldır. Hakim sınıf temsilcilerince oynanan oyunun ve bu sitede okuduğu yazılara da yansıyan "YASAL KURGU"nun bir parçası olduğunu hissetmektedir. Vicdanı ve aklı ona sosyalizmden başka bir çıkış yolu olmadığını söylüyorsa, haklı olarak bir daha da sağcısı-solcusu ikiyüzlü düzen partilerinin aklıyla hareket etmeme tavsiyesine-ne kadar küstahça da yapılsa- kulak verecektir! Sağlıcakla...

bu tarafta insaflik birsey yok!

19 Eylül 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4680

mitinge katildik. beklenen olmadi. edp hakpar gibi evetci akp yedeklerinin sesi duyulmadi. ben kendilerini gormedim bile. boykotcu, demokratik ozerklik isteyen napalim ki ocalani da seven kurt halki temsilcilerinden bir zarar gormedik. baris sloganlari da kimseyi rahatsiz etmedi. ama siz orda olsaniz bazilariniz rahatsiz olurdunuz belki onu ben bilmem. videoda da gordunuz. napalim bu ulkenin buyuk bir kismi nevyorklarda okuyup bes dil bilip turist gezisine cikar gibi gittigi mitingde efendi efendi kursuyu dinlemyi bilmiyor. feodaller. cahiler. sizden ve bizden farkli kosullari ve ona gore talepleri var. bunlari dillendirmeyi de ogrendiler yazik ki! sizde boyle bir ulkenin sosyalistlerisiniz. afedersiniz.

tkp emep odp vb. katilmamismis. sefalari olsun banane. gitsin ayri kulvarda eglensinler hatta tektek miting yapsinlar hatta katilmasinlar. kim takar. ben burda ne yumurtlayacaklar onu merak etmistim. ogrendim. ayrica pek heveslenmeyin. oburleri yakin zamanda kulvarlarina gecerler.

derdim sadece tkp ile degil. sanki yeni birsey mi resmi ideolojinin lanetledigini sahiplenmemesi, dahil olmamasi tkpnin. hrant dink icin yapilan kitlesel eylemlerde de yoktu kendileri. katilanlara da ipleri emperyalist guclerin elinde, burjuva eylem yapanlar turu laflar etmisti hic utanmadan. yakisir! hrant eylemlerine ve katilanlarina burjuva derken cumhuriyet mitinglerine ve katilanlarina burjuva dememisti, onu goklere cikarmisti. sahane bir marksist leninist analiz olarak hanesine yazilmisti! o da yakisir!

fakat sizin de bu afra tafraniz cok fena. sosyalist siyasetin en goz cikartan soylemleriyle ortaligi bulandirip laf yiyince aman ne kadar basariliyiz bakin herkes de bizimle ugrasiyor kibiriniz artik elle tutulur bir terimle aciklanamaz. cocukca! belki de hesaplica bilinmez!

yaa ne laflar ne laflar. guzel kardes agzin iyi laf yapiyor ama sana ne denildigini anlayacak kadar olamamissin. nerden baslayip ne anlatayim ben sana. kardes, siyasal partiler de degisir orgutler de. bunda bi gariplik yok. sinan kardes dedi ki kurt siyaseti ordan oraya savruldu ama o dort yapi degismedi. ben de ona yanlis dedim. kurt siyaseti sadece degistigi icin elestirilemeyecegi gibi, digerleri degismedi demek de yanlistir dedim. simdi sunu da ekleyim. degisirler ve degismeliler ama nereden nereye gittiklerine ve verdikleri mucadelenin ana unsurlarinin bu degisimden ne kadar etkilendigine bakilir. ayrica bir ulusal mucadele veren, fiilen savasan orgut yapisi ile legal siyasal partinin degisim dinamikleri birbirinden farklidir. nasil ayni kefede degerlendirip "ama o daha cok degisti" diyebiliyorsunuz. hem de legal olanin ve elestirilenin degisiminden siyrilivererek. burda hic izan var mi? giderek daha az sosyalist ozne iceren yada marksizm leninizmi tahrif eden her yapi yozlasmaya mahkumdur. ama en cabuk da pratik mucadeleden uzak yapilar curur. tekel direnisi bunu gostermedi mi? hangi sosyalist partinin bu hareketi yonlendirecek gucu, iradesi ve deneyimi vardi? hepsi en cok sozle destekcisi olabildi.

sorun su. bir sosyalist parti burnunun dibinde var olan boyle bir dinamigi kapsayici guce sahip olamiyor. irade ortaya koyamiyor. boyle bir gayreti yok. bunu yapamadigi yetmiyor onu elinin tersiyle itiveriyor. bosuna bana akil vermeye calismayin. bu sorunun ve sorumsuzlugunun, resmi ideolojiyle butunlesmis onun yorungesinde dolanip duran, o ideolojinin fiili tetikcilerini bile savunur olmus pozisyonunun uzerini ortemezsiniz.

"Türk emekçileriyle Kürt emekçilerinin birliğini" benden degil savundugun yapidan sormalisin. o yapi bunun icin ne yapiyor bakalim. hatta sormusken kurt siyaseti neden ezilenden uzaklasmis onu da sor. azicik ozelestiri yapmayi da denersin belki bu sirada. sen bize acikla sonra ki ogrenelim bunlari. ismi komunist parti olan yapi aciklamalariyla yayinlariyla yazarlariyla dernekleri osu busuyla orda duruyor. sorularin cevabi icin onlara bakiver. benim bos laflarinin icini dolduracak boyle bir aidiyetim yok.

duzen partileri yorumunu yazan arkadas, hayir oyunu dusunup tasinip verdim. teorik acidan yazdiklarina katiliyorum. ben reel politik bir degerlendirme yaptim bu iktidarin yipratilmasinin ve mutlak hale gelmis gucunun kisitlanmasinin hepimiz icin hayrina inandim. bunu yapmakla chp iple yanyana gelmeyi birakin kenara burda ismi sarfedilen sosyalist partilerle de yanyana olmam mumkun degil. akillarini izlemek gibi bir gayem yoktu. bunu sevinrek degil ama uzulerek soyluyorum. yanilmayi da dort gozle bekliyorum.

 

 

AdaptiveThemes