Skip to content

‘Sosyalist blok yardımı kesti, seks temasına geçtik, tiraj patladı!’

13 Ağustos 2010, ekleyen Ali Mert

Kendileri, sol bir dergi. 1960’larda Federal Almanya’da çıkmış. Adı Konkret (Somut). Kızıl Ordu – RAF “somutluğu”ndan önce, bazı Alman solcularının yazıp çizdiği bir yayın. Öğrenci dergisi gibi başlıyor, açtığı ideolojik tartışmalarla, Ulrike Meinhof gibi yazarlarının bıçkın diliyle tiraj ve prestij kazanıyor. Gizliden gizliye de, Doğu Almanya tarafından finanse ediliyor. Sonrasında, yeni bitme 68 kuşağı devrimciliği” ve reform talepleri ile Doğu Almanya’nın daha statükocu yaklaşımları arasındaki ideolojik uyumsuzluk nedeniyle finansman kesiliyor. Dergi de, bir yandan eski solcu çizgisini sürdürürken, diğer yandan tiraj artırıp finansman sorunlarını çözmek için “seks yayınına” başlıyor!

Yanlış anlaşılmasın savunuyor ya da bir “model” olarak öneriyor değilim. Ama “tiraj, tiraj, illa da tiraj” diyenler için aktarılabilecek enteresan bir deneyim!  En iyisi, son günlerde orasından burasından didikleyerek (kötüye) kullandığım “Ulrike Meinhof” biyografisinden, küçük parçalar halinde bunu da aktarıvereyim:

                         

“Haziran 1964’te Doğu’dan gelen para aniden kesildi. Daha önce benzer tehditler yapılmış olmasına rağmen gelişme Konkret için şok etkisi yaratmıştı; özellikle de yayıncı Röhl için. (...) Konkret’nin Temmuz sayısı çıkmamış, bunun yerine abonelere, teksir kağıdına basılmış, başlığı SOS Konkret olan bir yardım çağrısı gönderilmişti. Derginin içinde bulunduğu zor durumun anlatıldığı bu yazıda, bütün okurlar, ‘son bağımsız kültür gazetesi’ni kurtarmak için dergiye yeni okur ve abone bulmaya çağrılıyordu. (...) Hiç kimsenin ummadığı bir şey olmuş ve yardım çağrısı gerçek bir dayanışma çığı yaratmıştı. Binden fazla abone yıllık aidatlarını göndermiş, dergiler ve yayınevleri ilanlar yayınlamış, Der Spiegel, Konkret’in içinde bulunduğu sıkıntılı durum hakkında bir makale basarak derginin parasız reklamını yapmıştı. Klaus Rainer Röhl’ün tek başına hazırladığı Ağustos sayısı neredeyse iki kat tiraja ulaştı, 50 bine yakın dergi satmıştı. SOS aksiyonuyla Konkret şimdilik kurtarılmıştı ama derginin geleceği hâlâ güvende değildi.

Bir şekilde tirajı yükseltmek, yeni okurlar kazanmak gerekiyordu, fakat bunun için önce dergiye yeni elemanların gelmesi sağlanmalıydı. Doğu para musluğunu kapatınca yazı işlerinin birçok üyesi dergiyi terk etmişti. (...) Yazar ve eleştirmenlerin oluşturduğu gevşek bir birlik olan Grup 47’nin bir toplantısında Peter Rühmkorf,  Röhl’e ‘zevk prensibini daha fazla sollamama’ tavsiyesinde bulundu; gönül rahatlığıyla bazı ‘teşvik ediciler’ kullanılabilirdi. Bu, derginin seks temasıyla canlandırılması demekti.

Röhl bu tavsiyeye uydu. Başlangıç olarak bir İsveç porno romanını Almancaya çevirerek Konkret’de yayınladı. Aralık sayısında, poposu edeple örtülmüş ilk çıplak kadın resmi baş sayfayı süslüyordu. Daha sonraki sayılarda en azından bir makale mutlaka seksle ilgili oluyordu: Seks ve Reklam, Okulda ve Üniversitede Seks, ‘Bakire’ Kızlar Hakkında bir haber ve Seks Adımlarıyla Marş başlığıyla Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nde Seks.

Muhabbet tellallığı maddesinin hâlâ yürürlükte bulunduğu, doğum kontrol maddelerinin reklamının yasak olduğu Almanya’da, bu tür resim ve yazıların basılmasıyla ilk kez bir tabuya dokunuluyordu. Ülkede cinsellikle ilgili konular, ancak örneğin Oswald Kolle’nin aydınlatıcı filmleriyle yavaş yavaş gündeme gelmeye başlamıştı. Röhl de Konkret’teki çıplak fotoğraflar ve seks hikayelerinin seksüel özgürleşmeye katkıda bulunduğunu düşünüyordu. Fakat resim ve yazılar öyle tahrik ediciydi ki, bu aydınlatma amacı kimseye inandırıcı gelmiyordu. Elbette Konkret politik dergi olma niteliğini de koruyacaktı. Bunun için ilk sıradaki isim Ulrike Meinhof’tu.

(...)

1965 sonlarında Röhl yeni bir araba aldı; altı silindirli Opel Rekord Coupe oldukça hoştu. Röhl ailesi böyle bir araba alacak duruma gelmişti artık. (...) Konkret, geçen bir yıl içinde kitle gazetesine dönüşmüş, seks ve politika karışımı içeriği, tirajı 100 bine patlatmıştı; tiraj hâlâ yükselmeye devam ediyordu. (...) Schwabach’ta gençliğe zararlı yazı ve resimler yayınladığı iddiasıyla Konkret’nin yasaklanmasını sağlamak için bir araya gelen 6000 kişinin Federal Denetim Dairesi’ne verdiği dilekçeler reddedilmişti. Sadece aşırı çıplak resimler kusurlu bulunarak dergiden çıkarılmış, bu da sonraki sayı için insanları daha çok meraklandırmaya yaramıştı.

(...)

1966 ortalarında derginin tirajı bir kez daha 150 bine çıkınca Röhl kendisine beyaz bir Mercedes almış, ama solcu yoldaşları bu durumdan hiç hoşnut olmamışlardı.” 

Kaynak: Alois Prinz, Ulrike Meinhof / Üzgün Olmaktansa Öfkeli Olmayı Yeğlerim, çev. Süheyla Kaya, Versus, 2008

Yorumlar

kitabın tümünü bile

13 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4204

kitabın tümünü bile koyabilirsin, güzel anlatılmış.

kitap filmle aynıdır.sadece

14 Ağustos 2010, yazan Ziyaretçi,
Yorum no: 4210

kitap filmle aynıdır.sadece birkaç ayrıntı.filmde baader meinhof biraz da züppe gösterilmiş.kitapta ise ulrikenin özel hayatı mücadelesinden daha çok anlatılmış ki bence RAF meinhof 'un herşeyi,anlam kazandığı bir dönüm noktası. bu arada RAF davasından yargılanan insanlar hala var. hatta birkaç sene önce prizma adlı bir grup bir bildiri dağıtmış(illegal). almanya yine tedirgin oldu çünkü bildiride araba çalmak ve banka soymak vb 'nin incelikleri anlatılıyor.alman polisinin açıklamasında bunları yapabilecek insanların ülkeyi RAF'tan bile daha çok tehdit altına sokacağı. RAF kendini fes etmesine rağmen hala bir dinamik tasıyor olduğu kanaatindeyim. film de birazcıkta kötü gösterim var bunu gözardı etmeyelim sonuçta terörist olarak adlandırılıyorlar fakat tüm gençlik arkalarında ve bir devrim mücadelesi veriliyor.bunun yanında EZLN den bahsetmemek olmaz...

Rita Efsanesi (RAF üzerine bir film)

14 Ağustos 2010, yazan samata,
Yorum no: 4211

RAF ile ilgili bir de böyle bir film var, filmde Demokratik Almanya ile RAF militanları arasındaki ilişki cok daha kapsamlı bir şekilde aktarılıyor. Batı Almanya'da aranan (banka soymak, Fransa'da polis öldürmek gibi suçlardan) ve Dogu Almanya Stasi yetkililerinin teklifini kabul ederek burada yaşamayı tercih eden ve bunun için bütün hayatlarını değistirip, yepyeni bir kimlikle reel sosyalizmde yeni bir hayata baslayan RAF militanlarının son olarak da Doğu Almanya'nın yıkılmasıyla yaşadıkları anlatılıyor. Volker Schlöndorff'un filminin tanıtımı ve trailer asağıdaki linklerde:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Legend_of_Rita

http://www.imdb.com/title/tt0234805/

 

 

AdaptiveThemes